serwis Skoda i VW
serwis Skoda i VW Wrocław

Fiat – produkcja przed i po wojnie.

Posted in Uncategorized  by admin
September 19th, 2019

width=300Pojazdy firmy Fiat raczej nie wzbudzają pożądania u osób, które szukają sportowych wrażeń. Są to raczej spokojne, ale świetnie wykonane i łatwe w naprawie samochody rodzinne. W Polsce z rozrzewnieniem wspominamy auto Fiat 126p, które już niemal nie występuje na drogach. Firma Fiat ma bardzo bogatą tradycję i okazuje się, że wprowadziła mnóstwo innowacji. W roku 1936 Fiat zaczął produkcję najmniejszego auta na świecie – czyli modelu Fiat 500. Samochodzik jak na dzisiejsze standardy wygląda dosyć śmiesznie, ale spowodował bardzo ważną rzecz. Podobnie jak Volkswagen Garbus w Niemczech, Fiat 500 Topolino spowodował, że Włosi zaczęli uważać jazdę samochodem za coś normalnego. W Polsce taki proces zaszedł wiele lat później, także za sprawą samochodu marki Fiat – chodzi oczywiście o Fiata 126p. Fiat Topolino nie był kanciasty tak jak poprzednie modele. Producent postawił w nim na obłe linie.

Lata wojny we wszystkich firmach motoryzacyjnych stanowiły czas zaprzestania produkcji nowych modeli aut. Fiat w roku 1939 otworzył nową, ogromną fabrykę. Produkowano w niej niemal wyłącznie jeden model auta – Fiat 1100 Musone. W końcowych latach wojny inżynierowie Fiata nie zasypywali gruszek w popiele – opracowali takie dodatki jak wentylacja auta, odmrażanie szyb, synchronizacja biegu.

Niezwykle ciekawym modelem jest fiat Campagnola – którego wygląd jednoznacznie wskazuje na militarne zacięcie. Przypomina nieco Jeepa Wilysa. Fiat opracował także model V8 – typowy samochód wyścigowy. Należy przyznać, że firma Fiat pracowała niezwykle prężnie, cały czas dbając o wprowadzanie nowych modeli aut do swojej oferty. Nieco później produkty Fiata trafiły do Polski. Rok 1967 to rozpoczęcie produkcji samochodu Fiat 125 w naszym kraju. [więcej w: allegro auta, postek otomoto, allegro auta, allegro auta ]

Pamiętajmy, że Fiat to nie tylko powolne i małe autka. Takie samochody jak Fiat Dino 2400 do dzisiaj wprawiają serce w szybsze bicie. Firma współpracowała także z najlepszymi projektantami – takimi jak studio Pinifarina, której projekty są rozpoznawalne na całym świecie.

 

 

 

Tags: , , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: allegro auta dobór akumulatora centra postek otomoto skoda gdansk