serwis Skoda i VW
serwis Skoda i VW Wrocław

Fiat – znany i lubiany?

Posted in Uncategorized  by admin
September 19th, 2019

width=300Fiat to włoska marka niewielkich samochodów osobowych i dostawczych, która szczególnie dobrze rozpoznawana jest w naszym kraju ze względu na model 126 p oraz 125.

Firma powstała w roku 1899, pierwsze lata produkcji to zaledwie kilkaset sztuk. Pierwszym rozpoznawalnym modelem Fiata był fiat 8HP – który osiągał prędkość 45 km/h. Startował on w wielu wyścigach i dowiódł w nich swoją niezawodność. Firma Fiat bardzo szybko się rozwijała się, by w roku 1906 zatrudniać aż 2500 pracowników. Metody produkcji samochodów Fiat były niemal tak dobre, jak te, które wprowadził Henry Ford w USA. To właśnie Fiat miał duże udziały w rynku amerykańskim. Wkrótce wyprodukowano prototyp autobusu – Fiat 1 Fiacre. Wkrótce firma zaczęła zwracać na siebie uwagę niebywałymi osiągnięciami. Po pierwsze, wprowadziła akumulator, system rozrządu oraz zintegrowaną skrzynię biegów. Po drugie, ich samochody zaczęły bić rekordy szybkości. Silniki miały bardzo słabą wydajność – 28 litrów pojemności dało 290 koni mechanicznych. Samochód wyposażony w taki silnik przekroczył 200 km/h, a w roku 1912 – 290km/h. W tym samym roku firma wprowadziła produkcję taśmową, dzięki czemu można było wyprodukować 2000 sztuk modelu 12/15HP. Fiat zaczął wtedy produkować auta na potrzeby rządu, dzięki czemu sytuacja finansowa firmy uległa polepszeniu. W roku 1919 pojawił się nowy model ciężarówki, który był prawdziwym sukcesem finansowym dla Fiata. Sprzedano prawie pięćdziesiąt tysięcy sztuk modelu Fiat 501. Firma czerpała także z doświadczeń potentata z USA – czyli Forda. Dzięki temu produkcja samochodów została jeszcze bardziej przyśpieszona, zbudowano też nowe fabryki. Można było wtedy zmniejszyć cenę samochodów. [więcej w: allegro auta, postek otomoto, allegro auta, allegro auta ]

Ogromnym wynalazkiem Fiata była skrzynia biegów. Do tej pory samochody mogły poruszać się jedynie po płaskim terenie, od roku 1920 były niezależne od nachylenia. W roku 1930 firma zamknęła produkcję w liczbie 35000 sztuk aut, co świadczy, że w pełni dorównywała amerykańskiemu koncernowi Ford.

 

 

 

 

 

Tags: , , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: allegro auta dobór akumulatora centra postek otomoto skoda gdansk